Szkoła Podstawowa nr3 im. Juliana Tuwima w Nowej Soli - logo
Publiczna Szkoła - Julian Tuwim Lokomotywa
archiwum uroczystości aktualnosci certyfikaty nasi najlepsi dokumenty uczniowie kadra plan samorząd kontakt oferta historia zebrania kalendarz dzwonki programy podręczniki wspolpraca koła galeria inne szkolne nowa sól


Logo Polski Internet

Szkoła Promująca Zdrowie

historia

Krótka historia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Soli  im. Juliana Tuwima

 

            Szkoła na przedmieściu w dzielnicy Pleszówek została otwarta 17 września 1945 roku w budynku przy ulicy Chrobrego. Organizacją i przygotowaniem szkoły zajęła się nauczycielka Zofia Sint, która przybyła do Nowej Soli w lipcu tego roku. Utworzona została klasa pierwsza licząca 9 uczniów i klasa druga z 17 uczniami. Do szkoły przybywali kolejni nauczyciele i uczniowie. 28 czerwca 1946 roku w trzech klasach początkowych uczyło się 138 uczniów. Z dniem 1 września 1949 roku rozpoczęto naukę w siedmiu oddziałach dla uczniów zamieszkujących dzielnicę Pleszówek. 

          W roku szkolnym 1959/60 w szkole uczyło się już 502 uczniów w 15 oddziałach. W związku z ciasnotą panującą w tzw. „starej szkole" społeczeństwo dzielnicy składa pieniądze na społeczny fundusz budowy szkół - realizując hasło „Tysiąc szkół na tysiąclecie". W 1960 roku rozpoczęto budowę nowego budynku przy ulicy Botanicznej dla klas 4 - 8 z salą gimnastyczną i biblioteką. Koszt budowy wyniósł 3 miliony złotych.

            3 września 1963 roku w Nowej Soli z okazji obchodów 1000 - lecia Państwa Polskiego nadano Szkole Tysiąclecia nazwę „Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliana Tuwima".

            W 1964 roku powstał przy szkole Społeczny Komitet Budowy Boiska, własnymi siłami wybudowano boisko do piłki ręcznej i koszykówki.

            Dzielnica rozbudowywała się, przybywało nowych uczniów, szkoła pracowała na dwie zmiany, uczniowie mieli złe warunki lokalowe, brakowało izb lekcyjnych. Podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. Nowy budynek oddano do użytku w 1989 roku. Nowy rok szkolny przy ulicy Botanicznej rozpoczęło 560 uczniów klas 1 - 8. Budynek przy ulicy Chrobrego przebudowano na mieszkania.

            Od 2001 roku uczniowie korzystają z pięknej, nowoczesnej hali sportowej wybudowanej przy szkole i boisk sportowych.

            W 2002 roku wspólny wysiłek całej społeczności szkolnej i rodziców zaowocował otwarciem dobrze wyposażonej sali komputerowej z 11 stanowiskami dla uczniów i dostępem do Internetu.