historia

Krótka historia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Soli  im. Juliana Tuwima

Szkoła na przedmieściu w dzielnicy Pleszówek została otwarta 17 września 1945 roku w budynku przy ulicy Chrobrego. Organizacją i przygotowaniem szkoły zajęła się nauczycielka Zofia Sint, która przybyła do Nowej Soli w lipcu tego roku. Utworzona została klasa pierwsza licząca 9 uczniów i klasa druga z 17 uczniami. Do szkoły przybywali kolejni nauczyciele i uczniowie. 28 czerwca 1946 roku w trzech klasach początkowych uczyło się 138 uczniów. Z dniem 1 września 1949 roku rozpoczęto naukę w siedmiu oddziałach dla uczniów zamieszkujących dzielnicę Pleszówek.

W roku szkolnym 1959/60 w szkole uczyło się już 502 uczniów w 15 oddziałach. W związku z ciasnotą panującą w tzw. „starej szkole" społeczeństwo dzielnicy składa pieniądze na społeczny fundusz budowy szkół - realizując hasło „Tysiąc szkół na tysiąclecie". W 1960 roku rozpoczęto budowę nowego budynku przy ulicy Botanicznej dla klas 4 - 8 z salą gimnastyczną i biblioteką. Koszt budowy wyniósł 3 miliony złotych.

3 września 1963 roku w Nowej Soli z okazji obchodów 1000 - lecia Państwa Polskiego nadano Szkole Tysiąclecia nazwę „Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliana Tuwima".

W 1964 roku powstał przy szkole Społeczny Komitet Budowy Boiska, własnymi siłami wybudowano boisko do piłki ręcznej i koszykówki.

Dzielnica rozbudowywała się, przybywało nowych uczniów, szkoła pracowała na dwie zmiany, uczniowie mieli złe warunki lokalowe, brakowało izb lekcyjnych. Podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. Nowy budynek oddano do użytku w 1989 roku. Nowy rok szkolny przy ulicy Botanicznej rozpoczęło 560 uczniów klas 1 - 8. Budynek przy ulicy Chrobrego przebudowano na mieszkania.

Od 2001 roku uczniowie korzystają z pięknej, nowoczesnej hali sportowej wybudowanej przy szkole i boisk sportowych.

W 2002 roku wspólny wysiłek całej społeczności szkolnej i rodziców zaowocował otwarciem dobrze wyposażonej sali komputerowej z 11 stanowiskami dla uczniów i dostępem do Internetu.